PORTAL INFORMATIV CONTACT MARKETING
Miratimi i Ligjit për shqipen, uron ambasadori Hysaj
Posted date: 11.01.2018
I pari nga ambasadorët që reagoi pas miratimit të Ligjit për gjuhët në Parlamentin e Maqedonisë është ai i Kosovës në Shkup, Ylber Hysa, shkruan gazeta KOHA....
(VIDEO) Grubi: Gjuha shqipe e barabartë në gjitha organet e pushtetit qendror
Posted date: 11.01.2018
Me gjithsej 69 vota për dhe asnjë kundër dhe pa deputetët e VMRO-së, Kuvendi sot në seancë plenare ka votuar ligjin e gjuhëve, raporton Medial.mk. ...
Ja çfarë thotë Grubi pas votimit të ligjit për përdorimin e gjuhëve
Posted date: 11.01.2018
Deputeti i BDI-së, Artan Grubi, pas votimit të disa ligjeve në Kuvend, thotë se 15 vjet pas nënshkrimit të Marrëveshjes Kornizë të Ohrit, me votimin e ligjit të gjuhëve është rrumbullakuar marrëveshja paqësore, ndërkaq tani ngelet që të implementohet, njofton Portalb.mk. ...
Votohet ligji i gjuhës shqipe me 69 vota “PRO”
Posted date: 11.01.2018
Me 69 vota “PRO” dhe asnjë kundër u votua Ligjin për gjuhën shqipe, nga 69 vota “Pro” nga të gjithë të pranishmit në Parlamentin e Republikës së Maqedonisë. ...
Bogoevski ka shpifur për Ahmetin dhe Xhaferin në rastin "Maxhar Telekom"
Posted date: 11.01.2018
Gjykata Themelore Shkup 2 e pranoi padinë e Ali Ahmetit dhe Musa Xhaferit kundër ish-zbuluesit Sllobodan Bogoevski për shpifjen se ata kanë marrë ryshfet nga "Maxhar Telekom". ...
Zejd: Nuk kam në plan të garoj për kryetar partie, Bilalli po e fundos anijen e vet
Posted date: 11.01.2018
I ftuar në emisionin "Click plus" që transmetohet në Tv21 sonte ishte ish sekretari organizativ i Lëvizjes Besa, Skender Rexhepi-Zejd të cilin ish kryetari Biall Kasami e kishte shkarkuar nga detyra. Pasiqë mbrëmë Kasami tregoi versionin e tij të së vërtetës për shkarkim, sonte ka qenë Zejdi ai i cili ka treguar versionin e tij lidhur me zhvillimet e fundit brenda Lëvizjes Besa, transmeton Zhurnal.mk ...
Sot duhet të votohet ligji për gjuhët dhe gjykatësit kushtetues
Posted date: 11.01.2018
Në Kuvendin e Maqedonisë për sot është planifikuar vazhdimi i seancës së 27-të, në të cilën duhet të votohet propozim-ligji për gjuhët në lexim të dytë dhe propozimet e presidentit për gjykatës kushtetues. ...